X
تبلیغات
رایتل

امــــــــروز :
وبلاگ وکــــــالــــت
وکالت و کارشناسی ارشد حقوق
ثبت شده در ستاد ساماندهی پایگاههای اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

http://padshah.persiangig.com/Well%2520Come.gif


 وبلاگ وکــــــالت  وبلاگ وکــــــالت  وبلاگ وکــــــالت  وبلاگ وکــــــالت  وبلاگ وکــــــالت  وبلاگ وکــــــالت  وبلاگ وکــــــالت

http://s3.picofile.com/file/7504314836/banner1.gif


تابلو اعلانات سایت


مرتبه
تاریخ : دوشنبه 15 آبان 1391


منشور موفقیت در آزمون وکالت :   


1. مسئولیت را بعهده بگیرید:

 

شاید بعضی از اتفاقات در طبیعت، برخی از رفتارهای گذشته و حتی عقاید دیگران رانتوان تغییر داد، اما مطمئنا  می توان سرنوشت و آینده خود را همانگونه که طالب آن هستیم رقم زد و اولین پیش شرط موفقیت در هر آزمونی این است که خود را مسئول هر نتیجه ای بدانیم.

 

2.هدفمند حرکت کنید:

 

اتومبیل برای حرکت نیاز به سوخت دارد. سوخت اتومبیل بنزین است و آن را باید از پمپ بنزین تهیه نمود. هواپیما برای حرکت نیاز به سوخت دارد، سوخت هواپیما بنزین مخصوص است که آنرا باید از جایگاه مربوطه تامین نمود. انسان برای حرکت و دستیابی به موفقیت نیاز به سوخت دارد،سوخت انسان را باید از کجا تامین نمود؟

سوخت انسان همان انگیزه او می باشد و انگیزه تهیه کردنی نیست بلکه ایجاد کردنی است. اهداف شما در زندگی مهمترین عامل ایجاد انگیزه می باشد  پس هر گاه که حوصله ندارید و درس نمی خوانید بهتر است که به اهداف خود بیندیشید، احتمالا اهداف شما کمرنگ شده اند!!!

 

3. هزینه های اهداف خود را بپردازید:

 

افراد موفق به این نکته پی برده اند که چگونه بهای تحقق رویاهای خود را بپردازند. آن ها از سختی کار شکوه نمی کنند. شما ه قادرید به خواسته های خود برسید مشروط بر اینکه هزینه آن که تلاش وپشتکار است را خود بپردازید.

 

4.تمرکز روی هدف:

 

در طی مسیر و تا زمان رسیدن به نتیجه دشمنان درونی تان به سراغتان خواهند آمد.

 ترس- تردید- نگرانی – دلهره- استرس و اضطراب که همان دشمنان شما هستند تا زمان رسیدن به موفقیت شما بیکار نخواهند بود وتنها عامل کنترل کننده ی این دشمنان درونی تمرکز شما بر روی هدفتان می باشد. زمانی شما می توانید آنها را مغلوب سازید که خود را شایسته موفقیت و دستیابی به اهدافتان بدانید فارغ ا زاینکه درکدام نقطه از کشور زندگی می کنید و از چه وضعیت آموزشی برخوردار هستید.

 

 5. با برنامه ریزی درس بخوانید:

طبق یک برنامه منظم وبا تهیه یک نقشه ، مسیر خود را مشخص کنید و سپس شروع کنید. مطالعه براساس برنامه ریزی نه تنها موجب می گردد تا از مطالعه لذت بیشتری ببرید بلکه مطمئن خواهید بود که در کوتاهترین زمان ممکن به مقصد خواهید رسید.

 

6.هرگز تسلیم نشوید:

 

نباید انتظار داشته باشید که همه چیز بر وفق مراد پیش برود. اگر به مشکلی برخوردید تسلیم نشوید و دست از تلا ش و تکاپو برندارید. باید مصمم باشید و موانع را با تدبیر برطرف کنید. موانع را همانند سنگ های درون رودخانه بپندارید که برای عبور از رودخانه پا بر روی آنها می گذارید.
 

7. تاخیر جایز نیست:

 

اتفااقی که قرار است سال اینده برایتان رخ دهد به کار امروزتان بستگی دارد.

کارهای بزرگ از هفته آینده شروع نمی شود. کارهای بزرگ برای افراد موفق از همین امروز می شوند و برای افراد ناموفق از فردا.

چگونه بر ناتوانی در تصمیم گیری غلبه کنیم؟از مهمترین دلایل شکست و ناکامی ناتوانی در تصمیم گیری است. امروز و فردا کردن نقطه ی مقابل تصمیم گیری است.

بررسی صدها نفر از کسانی که توانسته اند در آزمون های حقوقی در مقاطع مختلف موفق شوند حاوی این حقیقت است که همه آنها سریع تصمیم گرفته اند و بر تصمیمات خود پافشاری کرده و به سادگی و به راحتی آن ها را تغییر نداده اند. پایبندی به تصمیمات از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

وقتی شرایط داوطلبان را می نگریم، می بینیم که هر کس به نوعی دارای مسائل، مشکلات و محدودیت هایی در زندگی خود است.

اما متأسفانه و گاهاً این عوامل وسیله و بهانه ایی برای توجیه عدم موفقیت آنها گردیده است. آنها در توجیه علل عدم موفقیت خود بلافاصله شرایط زندگی خود (مسائل  مشکلات  محدودیت ها و ... ) را عنوان می کنند امّا باید متذکر شد که مطالعه زندگی افراد موفق نشان می دهد که آنها نیز دارای شرایط بسیار نا مناسب و سختی بوده اند. در میان افراد موفق هیچکس را نمی توان یافت که تمام شرایط برایش مهیّا و فراهم بوده باشد لکن آن ها با قاطعیت تصمیم گرفته اند و شرایط را مانعی برای دستیابی به موفقیت ندانسته اند.

لحظه لحظه ی زندگی ما تؤام با تصمیم گیری است، حتی اگر یک لحظه  هم برای خود تصمیم نگیرید در واقع باز هم به نوعی تصمیم گرفته اید.

 

"تصمیمات دیروز ما زندگی امروز ما را ساخته و زندگی فردای ما ناشی از تصمیم امروز ماست."

 

قانون تصمیم گیری می گوید: زندگی متفاوت مردم حاصل تصمیمات متفاوت آنهاست.

برخی از داوطلبان هر لحظه تصمیم جدید می گیرند امّا پایبندی به تصمیمات دارای اهمیت است.

داوطلبانی که به تصمیمات خود پایبند نیستند در واقع آرزوهای خود را بیان می کنند، آن ها تنها کاری که نمی کنند تصمیم گیری است.

ممکن است پرسیده شود معیار تشخیص تصمیم درست چیست؟

یک معیار برای تشخیص تصمیم درست، ثبت جنبه های مثبت و منفی آن تصمیم است، اگر جنبه های مثبت آن بیش تر بود به آن عمل کنید و اگر جنبه های منفی آن بیشتر بود از آن منصرف شوید.

برای اینکه بدانید چقدر بر تصمیم خود پایبند هستید و آن را جدی گرفته اید، ببینید که چقدر برای عملی کردن تصمیمتان "وقتگذاشته اید و چه گام هایی برای عملی کردن آن برداشته اید.

 

شما باید سریع تصمیم بگیرید و تا زمانی که می دانید تصمیمتان درست است، و دلیل قانع کننده ایی دارد، تا دستیابی به هدف بر آن پافشاری کنید. پشتکار داشته باشید و مداومت کنید. اگر فکر می کنید که باید به جایگاهی شایسته تر از وضعیت کنونی تان برسید فقط باید تصمیم بگیرید!

 

اگر برای کسب موفقیت در آزمون های کارشناسی ارشد  دکتری - وکالت دادگستری و ... که مطمئناً در بالا بردن کیفیت زندگیتان مؤثر است تصمیم گرفته اید، به تصمیم خود پایبند باشید.

پس: برخیز!  حرکت کن!  اکنون نوبت توست ! 


تمرکز در مطالعه – مطالعه متمرکز

 
برای یافتن راه های ایجاد و افزایش تمرکز در مطالعه ابتدا باید بتوانید موانع تمرکز را تشخیص دهید.
دو مانع عمده ی تمرکز هنگام مطالعه عبارتند از:


1-    هجوم افکار مزاحم به ذهن. (هر فکری که ارتباطی با موضوع مطالعه نداشته باشد) برای شناسایی افکار مزاحم، یک برگ کاغذ سفید برداشته و موضوعی که هنگام مطالعه ذهن شما را مشغول ساخته را روی آن برگ کاغذ بنویسید. با این کار شما آن فکر مزاحم را از ذهن به روی کاغذ منتقل کرده اید، با این عمل آن موضوع دیگر به سراغ شما نخواهد آمد به شرطی که در اولین فرصت پس از مطالعه به آن بپردازید.


2-    نگرانی، اضطراب و استرس ناشی از فراموشی مطالب خوانده شده ی قبلی نیز از جمله مواردی است که موجب عدم تمرکز در هنگام مطالعه می گردد لکن تهیه و تکمیل یادداشت های دقیق – منظم و موضوعی از هر مبحث می تواند این نگرانی را از بین ببرد چون مطمئن هستید که مطالب را در جایی یادداشت 
کرده اید که‌ به محض رجوع، دوباره به آن ها دست پیدا خواهید کرد.
ایا قبول میشوم ؟


تصور کنید که سوار هواپیما شده اید و هواپیما در ارتفاع 000/20 پا در حال حرکت است. آیا ممکن است خلبان موتورها را خاموش کند؟

 


پاسخ: خیر! چرا؟ چون سقوط می کنید.


به نظر شما اگر اینقدر از رفتار خلبان مطمئن نباشید، آیا باز هم می توانید با هواپیما مسافرت کنید؟چگونه می توانید تا پایان سفر با خیال 
راحت و آرامش خاطر روی صندلی خود بنشینید؟پس تنها راه این است که به خلبان اعتماد کنید.


در پاسخ به سؤال شما باید گفت: اگر شما هم به خود و هم به عملکردتان اعتماد کنید، قطعاً موفق خواهید شد!
چرا یکی قبول میشود و دیگری نه؟شما جزء کدام دسته هستید؟

دسته اول:

- گروهی هستند که خود را لایق و شایسته قبولی می دانند.

- استحقاق دستیابی به موفقیت را در خود می بینند.

- بدنبال فرصتی هستند تا شایستگی های خود را اثبات کنند.

- به خواسته های خود فکر میکنند، به قبولی  به اتفاقات پس از قبولی  به دفتر وکالت  به دانشگاه مورد نظرشان و ...

 

دسته دوم:

گروهی هستند که همواره بدنبال جمع آوری دلایل و شواهدی برای نشدنهستند. این دسته به دنبال یافتن پاسخی هستند که اگر قبول نشوند جواب پدر و مادر را چه بدهند؟

- جواب همکاران را چه بدهند؟

- جواب دوستان و ... را چه بدهند؟

 

مهم نیست اگر جزء دسته دوم هستید، مهم این است که چگونه می توان جزء دسته اول قرار گرفت تا بتوان قطعاً موفق شد.

در پاسخ به این سؤالات که :

- چرا یکی سالم و ثروتمند و یکی بیمار و فقیر است؟

- چرا یکی همیشه پیروز و یکی بازنده و شکست خورده است؟

- چرا یکی دست به خاک می زند طلا می شود! و دیگری از چیزی که بدش می آید سرش می آید؟

- چرا یکی در آزمون های وکالت  کارشناسی ارشد  دکتری و ... قبول میشود و دیگران سال ها در انتظار قبولی می مانند؟

 

باید گفت که فکر غالب آنان: ثروت و سلامتی، پیروزی، موفقیت و قبولی در آزمون هایی مختلف می باشد و هر گونه فکر متضادی را از ذهن خود دور کرده اند. همان قانون جذب که می گوید: (( به هر چیزی که فکر کنید، همان چیز یا مشابه آن را به سمت خود جذب می کنید))

حالا بگو؛ تفاوت دسته اول با دسته دوم در چیست؟

تفاوت دسته اول و دوم نیز در نوع تفکر آنان است. دسته اول به خواسته هایش فکر می کند. دسته دوم معمولاً به نخواسته هایش!

شما نیز باید برای قرار گرفتن در دسته اول فقط به قبولی فکر کنید و اتفاقات پس از قبولی را تجسم و تصویر سازی کنید.

باید بدانید که توأم با تلاش و پشتکار در مطالعه، لازم است تا افکار حاوی اشتیاق به قبولی را نیز در ذهن خود انباشته سازیم. اگر به دنبال قبولی هستیم باید ذهنیت یک فرد قبول شده را در خود ایجاد کنیم.

هنگامی که به هدفتان برسید چه رفتار و عکس العملی از خود نشان می دهید؟ از همین حالا آنچنان رفتار کنید.

 

- همانند یک وکیل رفتار کنید  همانند یک دانشجوی کارشناسی ارشد در رشته مورد نظر خود رفتار کنید.

خود را یک وکیل پایه یک دادگستری  یک فرد با تحصیلات کارشناسی ارشد دکتری  - یک استاد دانشگاه - .یک مؤلف  یک پزشک  یک مهندس یک نماینده مجلس  یک رئیس جمهور و ... بپندارید و آن را تجسم و باور و همانگونه رفتار کنید.

 

ممکن است برای ساده اندیشان این دستور العمل به نظر غیر ممکن و رویا پردازی باشد اما با دقت و تأمل در اطرافمان پی به صحت این دستور العمل خواهیم برد.

مثال: تلفن (بِل)  هواپیما (برادران رایت)  روشنایی لامپ (ادیسون) و ... همه نمونه هایی از تصور و تجسّم یک چیز قبل از ایجاد آن

می باشد، و همگی صحت این دستور العمل را اثبات می کنند.

 

ضمن اینکه تلاش و پشتکار لازم است اما شرط لازم برای موفقیت داشتن تصور و تجسم ذهنی مثبت است یعنی قبل از هر اقدامی

 (برنامه ریزی و اجرا) شما باید دارای رؤیا، امید و آرزو باشید و در این صورت است که مطمئن باشید که موفق خواهید شد.

اشتیاق فروان و باور شماست که همانند یک موتور محرکه در شما انگیزه تولید نموده و شما را به سمت هدف رهنمون می سازد.

اگر شما بتوانید از قبل هدفتان را ببینید، در آن صورت می توانید استعدادهای خود را بهتر بروز دهید. چرا که شما سرشار از استعداد هستید.

 

حال ممکن است این سؤال مطرح گردد که من نیز دارای رؤیا و امید و آرزو بوده ام. خیلی هم آنها را تصوّر و تجسم کرده ام اما هیچگاه آنها صورت واقعی بخود نگرفته اند. چرا؟

 

در پاسخ باید گفت: در قطعی بودن این اصل هیچ شکی نیست اما تفاوت شما با گراهام بل  برادران رایت - ادیسون و یا سایر افرادی که در

آزمون های مختلف حقوقی قبول می شوند در نحوه نگرش و سئوالی است که طرح می کنید:

شما می گویید چرا رؤیا  و تجسم من تبدیل به واقعیت نمی گردد اما یکایک آن ها گفتند: چگونه رؤیا و تجسم خود را تبدیل به واقعیت کنم؟

 

تفاوت رویا پردازی و تجسم خلاق در عمل شماست. تنها شما هستید که باید رویاهایتان را عملی سازید.

شما خالق سرنوشت خویش هستید!

 


 

 

چند ساعت بخوانم؟ آیا قبول می شوم؟ ـ زود فراموش می کنم ـ حجم مطالب زیاد است. و صدها سؤال از این دست، سؤالاتی است که از ما می پرسند.

به عزیزانی که بدنبال یافتن پاسخ سؤالات و رفع نگرانی های خود هستند، پیشنهاد می کنیم که ابتدا به سؤالات زیر پاسخ دهند(البته کاملاً صریح و شفاف!).

 

1-     خواسته شما چیست؟ و می خواهید آینده به چه نحوی باشد؟

2-      اگر اکنون اقدامی نکنید، آینده احتمالاً چگونه خواهد بود؟

3-     اگر می خواهید آینده مطابق میل شما باشد باید اکنون چه کارهایی را انجام دهید؟

 

اگر به سؤالات پاسخ نداده اید لطفاً وقت خود را هدر ندهید! امّا اگر پاسخ داده اید قبل از هرگونه اقدامی لازم است که ابتدا خود را باور کنید، یعنی باید بدانید که شما دارای توانمندی هایی فراوانی هستید که باید اول آنها را بشناسید تا بهتر بتوانید از آنها استفاده کنید.

شما باید بدانید که چیزی تحت عنوان استعداد در مطالعه وجود ندارد بلکه فقط مدّت زمان یادگیری ها متفاوت است. پس اگر شما یک مطلب را چندین بار باید بخوانید تا یاد بگیرید، این به مفهوم بی استعدادی شما نیست.

سپس لازم است که برای رسیدن به هدفتان از برنامه ریزی استفاده کنید، برنامه ریزی یعنی تلاش امروز برای کنترل آینده.

اگر بی برنامه باشید به این مفهوم است که آینده را بدست حوادث سپرده اید و حوادث برای شما تعیین می کنند که کجا باید بروید! امّا اگر هدفمند ـ با برنامه ـ با انگیزه و پرتلاش حرکت کنید بی تردید شما خالق سرنوشت خویش خواهید بود.

برخی داوطلبان شروع کننده های خوبی هستند امّا تمام کننده های خوبی نیستند، یعنی با مشاهده ی اولین موانع و یا کوچکترین سختی، دلسرد و زود دست از کار می کشند.

 

 


اگر از ادامه دلسرد شده اید!

این عده علاقه دارند که خیلی سریع به نتیجه برسند، بی توجه به این که انجام یک کار نیاز به زمان و تلاش و مداومت دارد.

این افراد خیلی زود خسته می شوند و نهایتاً مطالعه و کار را نیمه تمام رها می کنند. کار نیمه تمام نیز با کاری که اصلاً شروع نشده فرقی ندارد.

یکی از نکات بسیار مهمی که داوطلبان باید در نظر داشته باشند، وجود مسائل و مشکلات بر سر راه آنها می باشد. در برابر مشکلات ساده ترین راه این است که دست از کار و تلاش بکشیم، اما باید دانست که موفقیت معمولاً زمانی رخ می نماید که بتوانیم از مشکلات عبور کنیم. اما بهترین راه برای پشت سر گذاشتن مشکلات این است که آنها را دائمی و فقط منحصر به خودمان ندانیم.

یک راه دیگر برای آنکه بتوانید کارتان را با تلاش و پشتکار و مداومت انجام دهید این است که از کارهای بی ارتباط با هدفتان صرف نظر کنید و یا آنها را کنار بگذارید.

 

گاهاً ما ندانسته و نخواسته در گیر کارهای بی ارتباط می شویم و در تله آنها می افتیم برای اینکه از تله کارهای نا مربوط خلاص شویم لازم است تا تمام کارها و فعالیت های جانبی خود را با معیار سازگاری با هدفمان بسنجیم.

چگونه؟! یعنی اینکه از خود بپرسید آیا این کار با هدف من (قبولی در آزمون وکالت...) سازگار است یا خیر؟

 

باید فعالیت های شما با این معیار سنجیده شود. اگر تصمیم دارید ثبت نام کنید اگر تصمیم دارید کاری را شروع کنید اما امروز و فردا می کنید در این صورت باید سئوال بالا را از خود بپرسید!

اگر بنابه هر دلیلی، مطالعه بر اساس برنامه ریزی خود را که با توجه به شرایط شما تنظیم شده به تأخیر می اندازید، باید سئوال را از خود بپرسید. (این سئوال همانند یک آمپر میزان پشتکار و مداومت را در شما نشان می دهد.)

هرچه کارهای حاشیه ای و غیر مرتبط و کارهای با درجه اهمیت کمتری، شما را بیشتر به خود مشغول سازد بالطبع زمانی برای مطالعه و درس خواندن نمی ماند. در این صورت است که ممکن است عدم تلاش خود را با کند ذهنی- پیری - مشغله  استعداد و هزار توجیه دیگری برای خود موجّه سازید!

 

هرچه شما بتوانید کارهای غیر مرتبط با هدف را از خود دور کنید به همان نسبت توانسته اید پشتکار و تلاشتان را افزایش دهید.
طبقه بندی:
ارسال توسط کاربر
آخرین مطالب

بزرگ مردان حقوق


دکتر ناصر کاتوزیاندکتر محمد حسین شهبازیمرحوم دکتر سید حسن امامیدکتر سید حسین صفائیدکتر مهدی شهیدیدکتر محمدجعفر جعفری لنگرودیدکتر عبدالله شمسدکتر ربیعا اسکینیدکتر محمود عرفانیمرحوم دکتر رضا نوربهادکتر ایرج گلدوزیاندکتر محمد علی اردبیلیدکتر هوشنگ شامبیاتیدکتر حسین میرمحمدصادقیدکتر محمد آشوریدکتر علی حسین نجفی ابرندآبادی

آرشیو مطالب
ترمینولوژی حقوق
وب سایت وکالت

طراح:s.b

جهت نمایش ترمینولوژی حقوق در سایت یا وبلاگ خود این کد را در قسمت تنظیمات یا ویرایش قالب وبلاگ یا سایت خود کپی کنید و ترمینولوژی حقوق را در سایت خود به نمایش در آورید....


دریافت کد ترمینولوژی برای قالبهای وبلاگ

پیوندها
روزشمار وکالت 93
زمان باقی تا آزمون وکالت 93 :

ابزار وبلاگ

قالب وبلاگ